Žirianska parta na olympiáde

Pred necelým rokom som Vás informoval na našej webovej stránke o projekte s názvom PARTY V 21. STOROČÍ. V tomto krásnom projekte  má zastúpenie aj naša obec, ktorá ako jediná svojou unikátnou partou prezentovala nitriansky región (Dolnú Nitru).

Trochu z histórie pre mladú generáciu: Parta sa v minulosti nosila ako ozdobná čelenka, ktorá bola znakom dospelého slobodného dievčaťa. Základ party tvoril pás lepenky stočený do kruhu, ktorý bol obšitý textilom, najčastejšie zamatom, ten bol doplnený našitými korálkami, bortňami, či kovovými čipkami. Súčasťou party boli viaceré stuhy rôznych dĺžok, ktoré viseli okolo tváre alebo dolu chrbtom. V 19. storočí bola parta súčasťou sviatočnej alebo obradovej úpravy hlavy dospelých dievčat.

Kolektív umelcov a Galéria Národnej rady Slovenskej republiky vtedy organizovali slovenskú premiéru výstavy obrazov Party v 21.storočí, ktorá sa uskutočnila v prvej polovici apríla 2017 na Západnej terase Bratislavského hradu. Limitovaná kolekcia 33 obrazov takmer zaniknutých párt a vencov vznikala počas dvojročnej intenzívnej spolupráce Zuzany Sénášiovej a Ľubomíra Saba, tvoriacich pod značkou LSZ Photography, maliarky Sarah I. Avni a etnologičky Kataríny Chabrečekovej. Umelci spolu s tímom etnológov zmapovali a zachytili 33 tradičných párt a vencov zo všetkých kútov Slovenska, teda aj zo Žirian.

Tento projekt prináša novodobý pohľad mladej generácie na takmer zaniknuté kultúrne klenoty Slovenska. Štúdium historickým prameňov, selekcia sviatočných párt a vencov, kompozícia fotografie a autentické ľudové ornamenty, ktoré sú súčasťou maľby na tvár a maľby na plátno, stelesňujú v projekte návrat k ľudovým tradíciám a zvykom, umeleckým podaním však cielene oslovujú súčasnú generáciu.

Dievčatá (známe aj menej známe herečky, speváčky, tanečnice, modelky, missky,…) majú na hlave party, odeté sú do kroja a na tvári sa im vynímajú zaujímavé vzory. Odkedy projekt prvýkrát odprezentovali na Slovensku pred trištvrte rokom, žne úspechy aj vo svete. Obrazy už mali možnosť vidieť návštevníci výstav vo Viedni, v Bruseli, ale aj v New Yorku či v Ottawe. Po svetových výstavách sa Party v 21. storočí vrátili naspäť na Slovensko. Milovníci umenia si výstavu v novembri 2017 mohli vychutnať v Dome umenia v Piešťanoch. Súčasťou slávnostnej vernisáže bol aj krst nového CD s rovnomenným názvom „ Party v 21.storočí “, na ktorom je výber najkrajších ľudových piesní s ľúbostnou a svadobnou tematikou prearanžovaných do moderných hudobných žánrov. 

Slovensko takto zviditeľnilo svoju naozaj krásnu históriu aj vo februári 2018 na Olympijských hrách v Južnej Kórey. Nádherné obrazy tohto projektu, čiže aj našu partu, obdivujú návštevníci v Slovenskom olympijskom dome v Pjongčangu. „Keď to zbadajú Kórejčania, nevedia odtrhnúť zrak. Veríme, súdiac podľa reakcií, že Slovensko môže byť na svoju prezentáciu v Kórejskej republike hrdé," zhodnotil tím okolo projektu Party v 21. storočí.

ZDROJ:   Facebook/ Party v 21. storočí

Z inštalácie vernisáže vo Viedni. Parta zo Žirian je vpravo dole, za hlavou pracovníka v čiernom.


Projekt sa dostal aj na Times Square v New Yorku. Naša parta je prvá zľava.


Autori projektu s prezidentom SR Andrejom Kiskom v Slovenskom olympijskom dome na zimnej olympiáde v Južnej Kórei.

Nádherná parta zo Žirian bola veľmi zložitá a bohato      zdobená, skladala sa až z piatich častí. Tvorili ju zelené a červené stuhy, textilné a voskové kvetinky s lístočkami, šifón a korálky. Nosila ju nevesta a naposledy sa používala v roku 1960. Po tomto roku ju nahradil jednoduchší závoj a venček s papierovými kvetmi. V súčasnosti partu používa FS Zsibrice (Zsibrice Hagyományőrző Csoport) pri predvádzaní tradičnej žirianskej svadby. Partu na fotenie zapožičala Elena Benczová, vedúca FS Zsibrice.

Na obrázku so žirianskou partou je modelka Miriam Mattová. Rozmery obrazu sú 6OX90 cm.

jsz


späť