Obec Žirany http://www.zirany.eu Informácie z obce Žirany Septembrová prechádzka na Nitriansku kalváriuhttp://www.zirany.eu/?view=1243Oznamy na 24.nedeľu v cezročnom obdobíhttp://www.zirany.eu/?view=1242Náš spevácky zbor v Topoľčanoch http://www.zirany.eu/?view=1241

Program súťažnej prehliadky

-  8.30 - 10.45 - technické a akustické skúšky
 .11.00 - 12.30 - súťaž speváckych zborov
 -  13.00 - vyhlásenie výsledkov súťaže a odovzdanie diplomov
 -  13.15 - seminár pre vedúcich súborov a dirigentov s členmi odbornej poroty
 - obed pre účastníkov súťaže

Náš program:

  1. László Halmos:Jubilate
  2. Dimitrij Bortňanskij:Tebe poem
  3. Urmas Sisaks:Sanctus
  4. Orazio Vecchi:Néked zeng be a dal/Tebe znie táto pieseň/
  5. Július Letňan:Oddavac´ še budu
  6. Zoltán Kodály:Esti dal/Večerná pieseň/
  7. Béla Bartók:Bolyongás/Blúdenie/
  8. Eugen Szíjjártó:Három zoborvidéki népdal/Tri ľudové piesne z Podzoboria/
A škola začína ...http://www.zirany.eu/?view=1240

Do školských lavíc zasadlo po dvojmesačnej prestávke takmer 671-tisíc žiakov základných a stredných škôl. Svoje brány otvorilo 2 104 základných a 744 stredných škôl. Išlo približne o 435-tisíc žiakov základných škôl a 202-tisíc stredoškolákov, v špeciálnych základných a stredných školách začalo nový školský rok takmer 34-tisíc žiakov. Do základnej školy po prvýkrát nastúpilo približne 60-tisíc prvákov.

To, ako prváčik zvládne prvé školské dni a či bude pre neho zmena pekným zážitkom, záleží výrazne aj na jeho rodičoch. Podľa psychológa sa dieťa bude na školu tešiť, ak sa na prvý deň svojho prváka budú tešiť aj jeho rodičia. "Rodičia by mali byť naozaj jednoznační a presvedčiví, mali by dieťa pripravovať na to, že sa v škole zábavnou formou môže naučiť nové veci a nájsť si nových kamarátov“. Naopak, úzkostlivo pôsobiaci rodičia, ktorí dávajú najavo obavu, ako ich dieťa prechod do školy zvládne, môžu budúceho prváka zneistiť a vystresovať. Obrovskou a neodpustiteľnou chybou je, keď sa rodičia dieťaťu vyhrážajú: „No počkaj, v škole budeš musieť poslúchať, tam sa s tebou hrať nebudú!" Dôležité je aj to, aby prvý školský deň bol slávnostným dňom pre dieťa aj pre rodičov. Rodičia by mali vytvárať pozitívny vzťah nielen ku škole a učeniu, ale aj k učiteľovi. Učiteľ je ďalšou osobou a autoritou, ktorá sa okrem rodičov bude starať o rozvíjanie znalostí a schopností dieťaťa a bude podporovať aj jeho sociálny a emocionálny vývoj.

Rodičia už pred začiatkom školského roka by mali pripraviť prváčika na zmenený režim. Posledné dni pred začiatkom školského roka sú vhodné na to, aby sa s dieťaťom porozprávali o tom, čo ho čaká, čo sa zmení a čo bude musieť rešpektovať.

Pre dieťa bude veľkou zmenou najmä to, že v jeho živote pribudnú úlohy. Rodičia by mu preto mali vysvetliť a v prvých školských dňoch ho aj starostlivo viesť k tomu, že po príchode zo školy bude čas rozdelený na hru, ale aj na domáce úlohy. Veľmi dôležité je dôsledne dbať aj na to, aby malo dieťa dostatok spánku a oddychu.

Niekoľko záberov zo slávnostného otvorenia nového šk. roku v Žiranoch (foto: ZŠ):

ŠPORTOVO-OBECNÉ DNI OČAMI JOZEFA BENCZAhttp://www.zirany.eu/?view=1237

Fotogaléria

ŠPORTOVO-OBECNÉ DNI 2017 - 2.deň – sobotahttp://www.zirany.eu/?view=1236

Od rána sa pripravovali stoly, lavice a postavili sa 3 stany. Guláš sa pod taktovkou Juraja Andraška varil v dvoch veľkých kotloch.

Od 11.00 hod. sa rozbehla hlavná súťaž v minifutbale na multifunkčnom ihrisku v areáli školy. Najprv prebehla registrácia, uzávierka súpisiek zúčastnených hráčov a losovanie tímov  Do súťaže sa prihlásilo už tradične 8 družstiev. A skupinu tvorili BORCI, BLACK SQUAD, SZONLAJTNER TEAM a PROFI TÍM. B skupinu tvorili DREAM TEAM, LUUZER TEAM, KRIŽIACI a KLOKOČINA. Turnaj sa hral od 12.00 do 18.00 hod. V záverečnom finále sa stretli Križiaci a Klokočina. Keďže sa žiadne prekvapenie nekonalo, vyhrali opäť už po x-tý raz Klokočina. Vyhodnotenie prebehlo presne podľa harmonogramu o 18.30 hod. Najprv boli odmenení rozhodcovia Imrich Vanyo a František Zsebi. Potom dostali odmeny najlepší brankár (p.Ollári-Klokočina) a najlepšia hráčka turnaja (Martina Nagyová-Križiaci) no a nakoniec družstvá až po víťazný tím. Ako posledný odovzdal starosta obce Jozef Zsebi putovný pohár pre tím Klokočiny.

Detský program:

Od 15:00: Detský interaktívny koncert s hostiteľkou dňa Anitou Ágoston z Maďarska a jej hosťami.  

Počas popoludnia bolo interaktívne rozprávkové predstavenie Janko a Marienka s Nándorom Fintom, malé skákacie hrady, maľovanie na tvár a trblietavé tetovanie.

V školskom areáli bol aj minikolotoč o čo bol zo strany malých detí veľký záujem.

 

Občerstvenie: okrem guláša sa podávali pečené klobásky a lángoše. 

Večerný program: Koncert Anity Ágoston a potom tanečná zábava s KIKO BAND-om.

(Poznámka: o 20.30 hod. bol v obci aj menší ohňostroj, ale ten nesúvisel so športovo-obecnými dňami.)

Text a foto: Jozef Szórad

Fotogaléria

ŠPORTOVO-OBECNÉ DNI 2017 - 1. deň – piatokhttp://www.zirany.eu/?view=1235

Piatok sa niesol v znamení športových súťaží s malou loptičkou. Našťastie tentoraz bolo krásne počasie. Dúfajme, že to vydrží aj do zajtra, aj keď hlásia „iba“ 26 ˚C, len aby nepršalo.

Doobeda prebehla v kultúrnom dome súťaž v stolnom tenise. Bolo prihlásených 10 súťažiacich ( 4 zo Žirian). Bol to veľký pokrok, nakoľko vlani sa do tejto súťaže prihlásili „až“ dvaja súťažechtiví občania a súťaž sa nemohla ani uskutočniť. Víťazom sa stal Milan Varga z Veľkých Janíkoviec. Medzitým sa v školskom areáli poskladala tribúna.

Poobede bola súťaž v tenise na multifunkčnom ihrisku pri základnej škole. Bolo prihlásených „až“ šesť súťažiacich (z toho 2 mladiství). Všetci boli zo Žirian. Víťazom sa stal Juraj Andraško ml.

Foto: Jozef Bencz (13) a Jozef Szórad (5)

Fotogaléria

Oznam http://www.zirany.eu/?view=1234

Oznamujeme našim občanom, že 30. a 31.08.2017 z dôvodu školenia zamestnancov Obecný úrad v Žiranoch bude zatvorený.

Krásna prechádzka na Nitriansky hradhttp://www.zirany.eu/?view=1232Pozvánka na obecné dni 2017http://www.zirany.eu/?view=1231Zverejnenie elektronickej adresy na doručenie oznámenia o delegovaní člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisiehttp://www.zirany.eu/?view=1230

O B E C   Ž I R A NY

Obecný úrad Žirany, Žirany č. 194,   951 74 Žirany

 

Zverejnenie elektronickej adresy na doručenie

oznámenia o delegovaní člena a náhradníka

do okrskovej volebnej komisie

 

V súlade s harmonogramom organizačno – technického zabezpečenia volieb do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa budú konať dňa 4.11.2017, zverejňujeme elektronickú adresu na doručenie oznámenia o delegovaní člena a náhradníka do okrskovej volebnej komisie

obec@zirany.eu

 

V Žiranoch, dňa 21. augusta 2017

Ing. Jozef Zsebi, v. r.
starosta obce

Obecné dni 2017http://www.zirany.eu/?view=1228

Obecné dni 2. 9. 2017

Žirany -- Zsére

 

Detský program

15:00 -- 15:50    Detský interaktívny koncert s Anitou Ágoston,

                                    s hostiteľkou dňa

15:30 -- 16:00    Folklórne a ďalšie známe piesne pre deti v interpretácii Olivéra Tótha

                                    (Budapešť - Deň a noc, V dobrom a v zlom, Veľký cirkus Budapešť)

16:00 -- 16:30    Hudobná zábava, retrokoncert

16:30 -- 17:00    Zahraničné a populárne melódie

17:00 -- 18:00    Karaoke zábava pre deti a dospelých s Olivérom Tóthom

 

 

Počas popoludnia:

Interaktívne rozprávkové predstavenie v jurte s Nándorom Fintom.

Názov rozprávky: Janko a Marienka

pečenie pagáčikov -- dobroty bez obmedzenia,

malé skákacie hrady

balónkový klaun

maľovanie na tvár, modelovanie balónov, trblietavé tetovanie

moderátor: Olivér Tóth

 

Predaj: mačka vo vreci, palacinky, trdelníky, koláče

 

V hlavnej úlohe: DETI!!

Pozvánka na 18. riadne zasadnutie Obecného zastupiteľstva v Žiranochhttp://www.zirany.eu/?view=1226Uznesenia zo 17. riadneho zasadnutia OZ v Žiranoch dňa 09.06.2017http://www.zirany.eu/?view=1225Športový deň - tenisový, stolnotenisový turnajhttp://www.zirany.eu/?view=1224

Miesto: Multifunkčné ihrisko pri základnej škole / kultúrny dom
Organizátor: Stolný tenis - Vawex OCÚ Žirany

Starostlivosť o našich dôchodcov v letehttp://www.zirany.eu/?view=1222

Stalo sa už tradíciou, že obecný úrad organizuje v letných mesiacoch spravidla dva výlety pre našich dôchodcov na termálne kúpaliská. Nebolo to inak ani tento rok. Júlový plánovaný výlet síce znemožnilo zlé počasie, takže prvýkrát boli až 9. augusta v Podhájskej. Tentoraz bolo počasie naozaj výborné. Jediným negatívom akcie bolo to, že zo strany dôchodcov bol malý záujem.

Termálne kúpalisko Podhájska (ilustračné foto z internetu)

Oznánenie o uložení zásielky - Stela Vaňováhttp://www.zirany.eu/?view=1221

(ne)boli sme svedkami čiastočného zatmenia Mesiacahttp://www.zirany.eu/?view=1220Pracovná ponuka - vedúca školskej jedálnehttp://www.zirany.eu/?view=1219Nové detské ihrisko v Žiranochhttp://www.zirany.eu/?view=1216

Zvykne sa hovoriť: „Sľuby sa sľubujú, ...“. Je to síce pravda, že pán starosta pri odovzdávaní nájomných bytov spomenul, že sa plánuje na voľnom priestore nad nimi vybudovať detské ihrisko pre dané okolie. Odvtedy už prešli dva roky a až teraz sa to ihrisko vybudovalo. Nie vždy sa predsa plány vyvíjajú tak, ako si to človek zaumieni. Veď to všetci dobre poznáme. Podstatné je v tomto prípade to, že  detské ihrisko je na svete (chýba už len dokončenie okolia ihriska), o čom svedčia aj fotografie Jozefa Szórada. Mne už neostáva iné, ako zaželať všetkým detičkám a ich rodičom zo širokého okolia mnoho pekných chvíľ pri využívaní  tohto nového detského ihriska a nech im to slúži čo najdlhšie.

Fotogaléria