Testovanie pre obce v okrese Nitra po novom

Mestá a obce v okrese Nitra dostali 5. januára pokyn zabezpečiť tri kolá celoplošného testovania na Covid-19. Starostovia v priebehu dvoch dní museli zabezpečiť odberové tímy, materiál, ochranné pomôcky a samozrejme odberné miestnosti.

Po skončení tretieho januárového kola sme spoločne, ako starostovia a primátori, vyzvali Vládu SR, predstaviteľov parlamentu i Okresný úrad Nitra, aby prípadné ďalšie celoplošné testovanie zabezpečili v spolupráci s Nitrianskym samosprávnym krajom, ktorý poskytuje zo zákona zdravotnú starostlivosť prostredníctvom zdravotníckych zariadení. K našej výzve sa postupne pridali mnohé ďalšie regióny naprieč Slovenskom.

Pre ilustráciu je potrebné povedať, že jeden deň testovania znamená päťdňovú prípravu pre všetkých pracovníkov obce a odberové tímy bez ohľadu na sviatok, víkend, dennú či nočnú hodinu. Zároveň je ochromené poskytovanie ostatných – pre život potrebných – služieb občanom, nehovoriac o finančnej záťaži na naše spoločné obecné peniaze. Našou povinnosťou je zabezpečiť vyše 4.200 zverených úloh v životných situáciách od narodenia až po odchod z tohto sveta. Vyzvali sme Vládu SR, aby si uvedomila, že naše obecné úrady nie sú nemocnicami a starostovia nie sú lekári, či zdravotné sestry. Tu v obciach nie je čas na hádky a priestor na zvolávanie tlačových konferencií či ukazovanie grafov. My zatiaľ ušijeme rúška, roznosíme nákupy dôchodcom a zoženieme dezinfekciu – realita ostatných 11 mesiacov.

Prikláňame sa k názoru odborníkov, že nárazové víkendové testovania s veľkým množstvom ľudí na jednom mieste sú skôr rizikom, ako prostriedkom na boj s pandémiou. Preto žiadame, aby bolo v rámci nášho okresu zriadených dostatok stálych odberných miest („MOM“), ktoré budú dostupné 7 dní v týždni a postupne rozmiestnené tak, aby boli v dosahu každému občanovi nášho okresu s tým, že sa z nich postupne stanú i vakcinačné centrá.

Mestá a obce preto masívne testovanie už organizovať od nasledujúceho víkendu nebudú, poskytujú však potrebnú súčinnosť v súvislosti s umiestňovaním MOM na území okresu Nitra. Zoznam MOM spolu s možnosťou registrácie je možné nájsť na www.korona.gov.sk, prípadne www.korona.zzz.sk, dostupné informácie poskytne i Váš obecný/mestský úrad.

Sme tu pre Vás!

Vaši starostovia a primátori

 

COVID automat - pravidlá vychádzania platné od pondelka 15. februára


späť