PARTNERSKÉ VZŤAHY - DOROG A PAPKESZI

partnerstva Naše partnerské vzťahy s maďarským pohraničným mestom Dorog sú ešte z roku 1994, keď sa naša obec pripojila k „Dorogskej výzve“ a bol odhalený Pamätník Nádeje na kostolnom námestí v Žiranoch.

S balatonskou obcou Papkeszi sme nadviazali družobné vzťahy v roku 1998 na ich obecných dňoch. Tam sa podpísal dokument o spolupráci. Ešte ten istý rok, v septembri, boli pozvaní zástupcovia oboch maďarských usadlostí na naše obecné dni. Pri tejto príležitosti bol podpísaný dokument o spolupráci aj medzi mestom Dorog a našou obcou.

S obidvomi bratskými usadlosťami udržujeme veľmi priateľské vzťahy, stretávame sa niekoľkokrát do roka či už v Žiranoch, alebo v Maďarsku. Medzi našimi a ich občanmi vznikli medzičasom pevné priateľské zväzky.

V decembri roku 2008, pri príležitosti 10. výročia spolupráce, v Žiranoch na spoločnom stretnutí primátor mesta Dorog a starostovia balatonskej obce Papkeszi a Žirian podpísali dekréty na posilnenie priateľstva medzi týmito tromi usadlosťami.

Aj v júli roku 2009 boli naši predstavitelia na obecných dňoch v obci Papkeszi na dvojdňovej návšteve. V septembri zase oni prijali pozvanie na naše obecné dni. Návštevy sa opakovali aj v roku 2010.

Zobraziť fotografie

 

UTUŽOVANIE PARTNERSKÝCH VZŤAHOV S PAPKESZI

Aj na Obecných dňoch 2011 v Papkeszi začiatkom júla sa zúčastnila delegácia z našej obce. V sobotu bol hodnotný kultúrny program pri základnej škole a okrem toho sa starosta J. Zsebi a zástupca starostu J. Andraško zúčastnili (ako členovia poroty) na hodnotení pripravených jedál v súťaži vo varení. Večer sa ešte zúčastnili aj festivalu v meste Veszprém. Nedeľa tradične patrila návšteve Balatonu pri obci Balatonkenese. Tentoraz bolo aj počasie výborné. Predstavitelia obce Papkeszi prijali pozvanie aj na naše Obecné slávnosti 2011 koncom augusta. Po privítaní v kultúrnom dome sa zúčastnili miniturnaja vo futbale pri základnej škole a prezreli si aj priestory školy. Keďže sa im vlani veľmi páčila prehliadka lomu na Žibrici, aj tento rok podnikli výlet na tieto miesta, avšak už aj s prehliadkou lanovky a ostatných priestorov lomu. Vychádzka sa im veľmi páčila a boli očarení výhľadom na okolitú prírodu. Poobede si prezreli aj hlavný kultúrny program v centre voľného času.

partnerstva

Obecné dni 2011 v Papkeszi – náš starosta a jeho zástupca ako členovia poroty súťaže vo varení

Zobraziť fotografie


späť      späť navrch