Rovno na obsah Rovno na menu
Menu
Facebook
Obec Žirany

Vitajte v obci

Žirany

Vitajte v obci

Zsére

Pamiatky v obci

PAMÄTNÁ TABUĽA

S uznaním a vďakou spomíname na významné osobnosti, ktoré sa pričinili o zviditeľnenie našej obce.
11. novembra 2006 z príležitosti 120. výročia narodenia významného hudobného skladateľa a zberateľa ľudových piesní Bélu Bartóka, ako aj stého výročia jeho prvej cesty do Žirian a okolia, sme usadili jeho pamätnú tabuľu na stene vo vestibule kultúrneho domu.

PAMÄTNÍK NÁDEJE

V roku 1994 uplynulo 2. výročie od „Dorogskej výzvy“- spomienky na obete 1. a 2. svetovej vojny. Na túto výzvu reagovala aj naša obec tzv. „Žirianskou výzvou“ – zahájenie dialógu medzi väčšinou a menšinami. Pri tejto príležitosti bol 10. septembra odhalený pamätník Nádeje pri kostolnom námestí. Hlavnými organizátormi akcie boli Dr. Ing. Ladislav Bezáni a Ing. František Maga.

PAMÄTNÍK NÁDEJE

PAMÄTNÝ STĹP

22. júna 2008 obecné zastupiteľstvo a ženský spevácky zbor ZOBORALJA v Žiranoch z iniciatívy dirigenta zboru odhalilo pamätný stĺp hudobnému skladateľovi a zberateľovi ľudových piesní Eugenovi Szíjjártóovi, ktorý v päťdesiatich rokoch minulého storočia niekoľkokrát navštívil našu obec. Na slávnostnom zhromaždení po svätej omši pozdravil vzácnych hostí a všetkých prítomných na priestranstve pred kostolom sv. Mikuláša starosta obce Ing. Jozef Zsebi.

PAMÄTNÝ STĹP

Sakrálne pamiatky

Kaplnka svätého Urbana vo vinohrade. V roku 1795 ju postavili veriaci zo Žirian, pričom pôvodná socha svätého Urbana bola v minulosti odcudzená. Prednedávnom bola zrekonštruovaná pomocou miestnych dobrodincov.

Sakrálne pamiatky
hore